Kaip išnaikinti pelėsį?
Neseniai ant sienos pastebėjote mažus taškelius, kurių anksčiau nebuvo? Namuose atsirado nebūdingas smarkus specifinis kvapas? Tai yra požymiai bylojantys, kad jūsų namuose įsiveisė pelėsis. Iš tiesų retas, kuris imasi veiksmų iš karto, tačiau laikas čia yra ne jūsų pusėje, todėl veiksmų patartina imtis nedelsiant. Įsisenėjęs pelėsis gali atnešti neigiamų padarinių ir netgi nuostolių, o prabėgus ilgesniam laikui, pelėsis nesunkiai gali prasiskverbti per tinko sluoksnį ir pasiekti namo konstrukcijos dalis. Tuomet pelėsį išnaikinti būna ypač sunku.
Dažniausiai pasitaikančios klaidos
Egzistuoja dvi pelėsio naikinimo problemos: viena, kuomet nereaguojame iš karto ir leidžiame pelėsiui įsisenėti, antra – kai pamatę pelėsį puolame jį naikinti savais arba kažkur nugirstais metodais. Pirmuoju atveju įsisenėjęs ir išlpitęs pelėsis yra daug sunkiau išnaikinamas. Pelėsio grybelis gali įsigerti į sienas, daiktus ar baldus, o iš ten jį išnaikinti yra daug sudėtingiau. Net jeigu ir atrodo, kad nuo paviršiaus matomas apnašas panaikinti pavyko, džiaugtis dar anksti. Įsigėręs pelėsis gali sėkmingai daugintis ir giluminėse paviršių dalyse, todėl problema po kažkurio laiko vėl atsiranda mums pastebimose vietose. Taigi ilgas laukimas sukuria nesibaigiančią kovą su pelėsiu, kuri gali tęstis net ir keletą metų.
Antroji problema, kai naikiname pelėsį apie tai nieko nenusimanydami. Daugelis pelėsį naikindami pirmą kartą pridaro daugybę klaidų, kurios lemia tolimesnį pelėsio plitimą ir jau minėtą nesibaigiančią kovą. Sklando daugybė mitų, kaip reikia tinkamai naikinti pelėsį, bet dauguma jų yra klaidinantys, todėl prieš pradedant patiems naikinti pelėsį vertėtų daugiau pasidomėti apie tai, kodėl pelėsis atsiranda, kokios yra palankios sąlygos pelėsiui plisti, kokie yra jo naikinimo būdai, kokios priemonės turėtų būti naudojamos ir kaip užtikrinti, kad pelėsis daugiau nebesugrįžtų.
Pelėsio naikinimas – ką reikia žinoti?
Visų pirma prieš naikinant pelėsį reikia įvertinti pelėsio paplitimą ir pažeistų paviršių medžiagiškumą bei nusistatyti nuoseklų darbų planą. Jeigu pelėsis atsirado ant tapetų, o įprastas šveitimas jau nebepadeda, tuomet nelaukdami keiskite tapetus. Laukiant ilgesį laiką, pelėsis gali įsiskverbti į tinką, o tuomet jį išnaikinti bus dar sudėtingiau. Jeigu pelėsis pasirodė ant lubų, pradžiai sudrėkinkite paviršių ir tuomet naudokite gremžtuką.
Viena dažniausiai pasitaikančių vietų pelėsiui – vonios kambarys. Čia yra drėgna ir šilta, esti palankios terpės plytelių sujungimuose, todėl pastebėjus pelėsį šioje vietoje, pašalinkite esamą seną hermetiką, gerai išvalykite plyšius, išdžiovinkite išvalytas vietas, dezinfekuokite eteriniu aliejumi arba vandenilio peroksidu ir dezinfekuotas vietas užtepkite nauju hermetiku.
Kad ir kur pradėtų veistis pelėsis, geriausia jį pradėti naikinti dar ankstyvoje stadijoje. Tuomet pakanka paprastos šiurkščios kempinės, šepetuko ir šilto vandens. Jei pelėsis jau yra išplitęs, matosi dėmės ir namuose jaučiasi stiprus pelėsio kvapas, tuomet reikės atlikti šiuos veiksmus:
- Sudrėkinkite paviršių šiltu vandeniu;
- Rankomis nušveiskite matomas pelėsio dėmes ir juodus taškelius;
- Paveiktas vietas papurkškite maistine acto rūgštimi, natūraliomis citrinų sultimis arba citrinų rūgštimi, maistine soda, vandenilio peroksidu arba eteriniais aliejais;
- Išdžiovinkite nupurkštas vietas ir pravėdinkite kambarius;
- Laikykitės rekomendacijų, kad pelėsis neatsirastų pakartotinai.
Atlikus šiuos veiksmus užtikrinsite, kad pelėsis bus panaikintas pilnai ir prabėgus laikui nebesugrįš. Kaip bebūtų, jeigu pelėsis atsirado vieną kartą, tikėtina, kad jam veistis buvo sudarytos tinkamos sąlygos, todėl patartina įsigyti drėgmės matuoklį nuolatiniam drėgmės lygio stebėjimui patalpoje, palaikyti stabilią vidaus temperatūrą, užtikrinti gerą oro cirkuliaciją (jei reikia, įsirenkite rekuperacinę sistemą), pagerinti ventiliaciją ir, žinoma, reguliariai tvarkyti namus.