Kodėl rasoja langai?
Langai atlieka šviesos pralaidumo bei šilumos sulaikymo patalpos viduje funkciją. Langai gaminami iš stiklo, o įrėminti dažniausiai yra mediena arba plastiku. Pasistengsime kuo išsamiau ir detaliau aprašyti, kokie langų rėmai gaminami, kokios langų rasojimo priežastys ir ką daryti, kad langai nerasotų.
Langų tipai
Esant didelei drėgmei patalpose, rekomenduojami kompoziciniai langų rėmai (klijuotos medienos, skiedrų ir drožlių). Jie turi tokias pačias savybes kaip ir mediniai langų rėmai: išlaiko šilumą ir geriau ventiliuojasi. Nedaug priežiūros reikalaujantys aliuminiai arba metalo langų rėmai. Tačiau labai svarbu, kad būtų įrengta izoliacinė juostelė šilumai išlaikyti. Labai populiarūs yra mediniai langų rėmai. Tai natūralu, saugu ir ekologiška. Tik reikia nepamiršti, kad keičiantis oro sąlygoms, medis traukiasi ir plečiasi, tad reikalauja atitinkamos priežiūros. Praktiškiausi ir vieni iš pigesnių yra plastikiniai langų rėmai. Pagaminti iš polivinilchlorido su ultravioletinių spindulių apsauga jie yra atsparūs drėgmei, sulaiko šilumą bei nereikalauja dažymo ar kitų priežiūros darbų.
Labai svarbus aspektas įstatant langus – langų montavimas. Apie 80% langų kokybės priklauso nuo kokybiško langų sumontavimo. Montavimo darbai turi būti atlikti kokybiškomis medžiagomis, nepaliekant jokių plyšių. Žinoma, darbai turi būti atlikti tik kvalifikuotų, gerai savo darbą išmanančių specialistų.
Kodėl rasoja langai?
Viena dažniausių problemų, su kuria susiduriama buityje yra langų rasojimas. Turbūt pastebėjote, kad dažniausiai langai rasoja žiemos arba šaltesniu sezonu, kadangi atsiranda skirtumas tarp vidaus temperatūros ir langų stiklo temperatūros. Susidarius drėgmės pertekliui, rasoja tiek langai su mediniais rėmais, tiek langai plastikiniai langai. Viena pagrindinių langų rasojimo priežasčių – pernelyg didelis langų sandarumas ir hermetiškumas. Tad labai svarbu, kad langai turėtų vėdinimo sistemas: orlaides arba ortakius. Jokiu būdu jų negalima užklijuoti. Štai keletas patarimų, padėsiančių išvengti rasojimo ant langų:
- Kuo dažniau vėdinkite patalpas, ypač tas, kuriose susikaupia daugiausiai drėgmės: virtuvę, vonios kambarį, miegamojo patalpas.
- Patikrinkite ortakius, ar jie nėra užsikimšę.
- Virtuvės patalpose būtinai įsirenkite gartraukį, langai mažiau rasos.
- Radiatoriai neturėtų būti uždengti plačiomis palangėmis.
- Gėlių laikymas ant palangių ir jų laistymas didina drėgmės kiekį. Patartina augalus laikyti atokiau nuo langų.
Yra nustatytos higienos normos 42:2004, kurios nurodo, kad patalpose santykinė oro drėgmė neturėtų viršyti 40-60%, o mažiausia galima temperatūra 18 laipsnių celcijaus. Kadangi rasoti gali tiek mediniai, tiek plastikiniai langai, šie rodikliai labai svarbūs. Jų stebėjimui galima nusipirkti drėgnomatį ir taip kontroliuoti drėgmės lygį.
Kas didina drėgmę patalpose? Štai keli veiksniai, turintys tam įtakos:
- Drabužių skalbimas ir džiovinimas.
- Maisto ruoša.
- Prausimąsis po dušu.
- Gausus kambarinių augalų auginimas.
- Grindų ir indų plovimas.
Nustatyta, kad keturių asmenų šeima į namų orą išskiria apie 60l vandens garų, o kuo daugiau garų, tuo didesnė drėgmė kaupiasi. Tik laiko klausimas, kada patalpoje, kurioje kaupiasi drėgmė ir rasoja langai, atsiras pelėsis, kuris labai smarkiai apkartins žmonių gyvenimą. Svarbiausia – neleisti kauptis drėgmei, nuolatos valyti tas vietas, kuriose vanduo linkęs kauptis.
Kaip gelbėtis nuo pelėsio?
Pelėsiniai grybai labai kenkia žmogaus sveikatai. Mikotoksinai – nuodingosios medžiagos, kurios išsiskiria augant grybams, plinta oru ir dauginasi sporomis. Šios medžiagos ypač yra kenksmingos žmonėms, turintiems nusilpusį imunitetą – vyresnio amžiaus žmonėms, ligoniams ir kūdikiams. Atsiranda rimta grėsmė susirgti plaučių liga – mikoze. Kitos galimos ligos, esant pelėsiui patalpose: įvairios alerginės reakcijos, galvos skausmai, viduriavimas, karštinė. Pelėsis turi specifinį kvapą, kuris juntamas, vos įėjus į patalpas. Turbūt dažnas žmogus yra pastebėjės, kad pelėsis daugiausia atsiranda virtuvės vonios patalpose. Tačiau, jei jis paplitęs visose patalpose, tai grybas apsigyvena balduose, avalynėje ir net rūbuose. Tinkamiausias kovos būdas su pelėsiu yra ne tik jo naikinimas įvairiomis specialiomis priemonėmis, bet svarbiausia, drėgmės šaltinių panaikinimas. Nepašalinus jų pelėsis atsiras vėl iš naujo.
Pelėsių naikinimas ir kova su drėgme užima daug laiko, reikalauja didelės kantrybės ir lėšų, tad jūsų patogumui siūlome profesionalią pagalbą. Žinios, patirtis, kokybiškas ir laiku atliktas darbas sunaikins pelėsio pėdsakus jūsų namuose, sumažins drėgmės lygį ir jūsų langai daugiau neberasos. Skambinkite nurodytais kontaktais ir langų rasojimas taps jūsų seniai pamiršta problema!